Artykuł sponsorowany w internecie to najprościej mówiąc tekst o tematyce związanej z naszą firmą, który jest opublikowany na stronach tematycznych, portalach i w innych serwisach internetowych. Artykuł sponsorowany zawiera reklamę oferowanych przez nas produktów i usług lub ma za zadanie umacniać wizerunek naszej firmy. Artykuł sponsorowany zawiera zwykle także link do firmowej strony internetowej.

Artykuły sponsorowane to nie jest wymysł internetu, ani naszych czasów. Artykuły takie znane są w zasadzie od początku istnienia prasy. Obecnie jednak są rozpowszechnione jak nigdy wcześniej, głównie za sprawą rozwoju internetu oraz tego, że są one narzędziem coraz częściej wykorzystywanym w pozycjonowaniu stron internetowych, przybierając postać tzw. artykułów sponsorowanych SEO.

Czym różni się artykuł sponsorowany od artykułu sponsorowanego SEO? Różnice są niewielkie i często nieostre. Najprościej mówiąc różni je cel publikacji – przy pierwszym celem nadrzędnym jest cel reklamowy, przy drugim – równie ważne, a nawet ważniejsze są cele związane z pozycjonowaniem witryny. Oczywistą różnicą jest także medium za pośrednictwem którego jest publikowany – artykuły SEO publikujemy rzecz jasna wyłącznie w internecie.

Dlatego też artykuł sponsorowany SEO powinien być napisany w taki sposób, żeby był możliwie najlepiej akceptowany przez wyszukiwarki internetowe. Powinien więc zawierać główne frazy pozycjonowania i posiadać odpowiednią długość. O ile bowiem z marketingowego punktu widzenia tekst im krótszy tym lepszy (bo ludziom obecnie nie chce się czytać długich tekstów), o tyle artykuł sponsorowany musi mieć treść, która będzie lepiej akceptowana przez wyszukiwarkę Google. Przyjmuje się, że tekst pisany pod SEO powinien mieć co najmniej 2000 znaków. Powinien także posiadać w swej treści kluczowe dla pozycjonowania frazy, zawierać zdjęcia lub grafiki. Ostatnio przyjmuje się też, żeby oprócz linku do naszej strony znajdowały się też w nim linki do wysokiej jakości materiałów źródłowych.

Przy okazji warto podkreślić również, że artykuły sponsorowane to nie to samo co precle – krótkie teksty, często powstające w wyniku wykorzystania mieszarek synonimów, a przez to są nieskładne, z niezrozumiałą treścią. Tekst artykułu sponsorowanego musi być napisany poprawnie stylistycznie i gramatycznie,  łączy bowiem ze sobą obie funkcje – SEO i marketingowe.

Dlaczego warto korzystać z artykułów sponsorowanych? Linki w artykułach to jeden z najważniejszych obecnie w pozycjonowaniu sposobów pozyskiwania linków zwrotnych do naszej witryny. Co więcej – w odróżnieniu od innych sposobów pozyskiwania linków – dobrze napisany artykuł sponsorowany (na przykład tzw. artykuł ekspercki) może – oprócz znacznej pomocy związanej z pozycjonowaniem naszej strony – w znacznym stopniu wpływać pozytywnie na wizerunek naszej firmy, tworząc w świadomości klientów przekonanie o tym, że jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie. Artykuły sponsorowane nie tylko wpływają pozytywnie na pozycjonowanie witryny, ale także poprawiają wizerunek firmy.