Zdobywanie wysokiej jakości linków przychodzących jest podstawowym elementem pozycjonowania każdej witryny. Które linki są wartościowe, a które mniej, o tym w innym wpisie. Dziś zajmiemy się atrybutami linków – czym są, skąd się wzięły i jakie mają znaczenie dla pozycjonowania witryny.

W pewnym momencie rozwoju wyszukiwarki Google postanowiło dać wydawcom możliwość różnicowania linków wychodzących wprowadzając specjalny atrybut rel=”nofollow”.  Odtąd wydawcy stron internetowych mogli poinformować roboty Google’a o tym, że dany link nie pochodzi od wydawcy ani autora strony. Zastosowanie atrybutu „nofollow” powoduje między innymi to, że strona linkująca nie przekazuje swojej mocy stronie do której linkuje. Odsyłacze z atrybutem „nofollow” mają więc teoretycznie niewielkie znaczenie dla pozycjonowania strony internetowej.

Jak dodać atrybuty do linków?


– atrybut nofollow: <a href=”http://www.adresstrony.pl” rel=”nofollow”>Link (anchor)</a>
– atrybut sponsored: <a href=”http://www.adresstrony.pl” rel=”sponsored”>Link (anchor)</a>
– atrybut ugc: <a href=”http://www.adresstrony.pl” rel=”ugc”>Link (anchor)</a>
– atrybut dofollow – nie trzeba dodawać żadnego atrybutu: <a href=”http://www.adresstrony.pl”>Link (anchor)</a>

Od niedawna Google wprowadziło dwa kolejne atrybuty linków: sponsored oraz ugc, które zaleca stosować dla – odpowiednio – artykułów sponsorowanych (i innych linków płatnych) oraz linków z forów internetowych i komentarzy.

Stosowanie atrybutów „nofollow”, „sponsored”, „ugc”

W teorii wprowadzenie atrybutu rel=”nofollow”, a późnej rel=”sponsored” i rel=”ugc” jest równoznaczne z tym, że w zasadzie każdy „zdobywany” link powinien być opatrzony jednym z tych atrybutów, a więc powinien posiadać znikome znaczenie dla pozycjonowania witryny. W praktyce tak się jednak nie dzieje. Przy zdobywaniu linków przychodzących, zwłaszcza z silnych i wartościowych witryn, wciąż najczęściej stosuje się linki „dofollow”.  Jednak, żeby w pewien sposób „oszukać” algorytm wyszukiwarki uzupełnia się budowanie piramidy linków o część linków z atrybutami „nofollow”, a od niedawna „sponsored” i „ugc”.

I właśnie mieszanie różnych atrybutów w pozyskiwanych linkach przychodzących wydaje się obecnie najbardziej rozsądną i skuteczną metodą link buildingu.

O atrybutach linków możesz też przeczytać bezpośrednio na stronie Google: https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=pl