Czy artykuły sponsorowane i precle są tym samym? Jeśli nie, to jakie są różnice pomiędzy artykułami sponsorowanymi a popularnymi preclami?

Precle (publikowane na tzw. presell pages) to krótkie, zazwyczaj nie niosące ze sobą żadnej sensownej treści (najczęściej są tekstami wypluwanymi przez mieszarki synonimów), dodawane najczęściej do bezwartościowych stron internetowych teksty z linkiem do pozycjonowanej strony. Przez wiele lat precle były niezwykle popularną i tanią metodą pozycjonowania. Przez lata były też skuteczne, ale ich czas się skończył kilka lat temu. Obecnie ich miejsce zajęły artykuły sponsorowane.

Artykuły sponsorowane różni od precli zarówno jakość samych tekstów jak i miejsce ich umieszczenia. Artykuły sponsorowane, przede wszystkim powinny być tekstami o wysokiej jakości, które będą niosły za sobą treści reklamowe lub w inny sposób pomagały w budowaniu marki. A po drugie, artykuły sponsorowane publikuje się na blogach, portalach i w wysokiej jakości serwisach internetowych. Niekiedy także także na stronach typowo zapleczowych, jednak z tym zastrzeżeniem, że taka strona zapleczowa powinna być tworzona w taki sposób jak wysokiej jakości blog czy serwis, a więc powinna udawać zarówno przed algorytmem wyszukiwarki jak i odwiedzającymi internautami faktyczny cel utworzenia takiego serwisu.

Czy artykuł sponsorowany może być preclem? Na rynku mamy dużą ilość ofert publikacji artykułów sponsorowanych, które de facto są preclami starej daty. Różnice definicyjne pomiędzy tymi dwoma pojęciami są bowiem na tyle nieostre, że „artykuły sponsorowane” niekiedy okazują się tekstami z mieszarki synonimów umieszczanymi na blogach jawnie przypominającymi stare poczciwe presell pages.

Jak się w takim razie ustrzec przed zakupem publikacji precli? Najlepiej jest nie kupować kota w worku. Przed zakupem poprosić wydawcę o próbkę publikowanych przez niego wcześniej artykułów.